search instagram arrow-down

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Instagram

Follow me on social media

Hey there! Welcome to my blog. I am happy you are here. 🙂

Snapchat-845412445

My name is Tereza, I am 24 y. o. and I am currently living in Iceland. It was the end of the year 2013 when I fell in love with this country. During my studies at the College of Tourism in České Budějovice (beautiful city in the southern part of Czech Republic, my mother land) I was supposed to pick one European country to write a semestral essay about. At that time I didn’t really know a lot about Iceland. The only thing I knew was that I wanted to write about some interesting country that not many people from my surroundings have been to. So there you go! Iceland! I did a proper research to get enough information, wrote the essay, presented it… and then after awhile I realized I would really like to visit this country. I played with the idea, let it settle in my mind and about half a year later finally made the decision. I AM GOING TO ICELAND.

I didn’t want to come here just for a short holiday so I decided to sign up for an Au Pair program. Everything went pretty smooth, I had a host family, the flight tickets and in the end of July 2015 I was good to go. My “family” was/is great! I was very lucky with them and I am super happy for this experience. (If you are interested in my Au Pair program, let me know in the comments below.)

The original plan was to be in Iceland till March/April 2016 and then go back home and sign in for a university. But you know, sh*t happens :-D. I got a job offer at a local Café and stayed over the summer season. Found another job, boyfriend, stayed little longer etc. But now I have a great reason to leave. You’ll read about that very soon. And that’s also one of the reasons I decided to start with blogging.

I’ve always played with the idea of writing a blog or simply writing something in general. When I was 17 I was trying to write short poems, even tried to write a book (haha!). But to be honest with you, writing a book has always been my dream and in my opinion, this is a perfect way how to get some writing (how many times will I use this word?) skills.

I travel alone most of the time and sometimes it gets a bit tough. You don’t feel like going anywhere and doing things. Just want to stay in bed all day long. We all know it, don’t we? Blogging will give me the reason to get up and do stuff. Some responsibility. Knowing that there are people who want to know something about the things and places I am doing and exploring.

So finally this blog will be about (surprise, surprise) the places I’ll go to, my experience while traveling, people I’ll meet etc. 🙂 Let’s see how this will work, the content can be adjusted anytime.

If you had any questions or suggestions feel totally free to comment below or send me an email (t.hasenohrlova@gmail.com). Look forward to hearing from you, guys!21458640_1814829655212968_952773477_o
Kdo jsem a proč jsem tady

Ahoj, všichni! Vítejte na mém blogu. Jsem ráda, že jste tady.

Snapchat-845412445

Jmenuju se Tereza, je mi 24 let a momentálně žiju na Islandu. Bylo to na konci roku 2013, kdy jsem se zamilovala do téhle země. Při studiu cestovního ruchu v Českých Budějcích jsem si měla vybrat jeden evropský stát, o kterém budu psát semestrální esej. V té době jsem o Islandu moc nevěděla. Pouze jsem chtěla psát o nějakém zajímavém a ne tak známém místě. Takže Island. Po úspěšné prezentaci mé práce jsem si uvědomila, že Island se mi opravdu líbí a ráda bych se tam podívala. Nějaký čas jsem nad tím přemýšlela, nechávala tu myšlenku zrát, až jsem se konečně rozhodla. LETÍM NA ISLAND.

Protože jsem sem nechtěla pouze na dovolenou, podala jsem přihlášku na Au Pair program se Student Agency. Všechno šlo rychle a hladce, měla jsem host family, letenky a na konci července 2015 jsem byla připravená k odletu. Moje hostitelská rodina byla super, dodnes jsem s nimi v kontaktu a jsem za tuhle zkušenost fakt ráda. Kdyby Vás moje “auperování” zajímalo, napište mi do komentářů.

Původně jsem chtěla být na Islandu do března/dubna 2016, vrátit se domů a podat přihlášku na VŠ… jenže, znáte to… sh*t happens :-D. Dostala jsem práci v místní kavárně a zůstala přes sezonu. Našla si další práci, přítele, zůstala trošku dýl… ale teď mám konečně super důvod proč zmizet a Vy o něm budete brzy číst. To je také jeden z hlavních důvodu, proč jsem začala psát blog.

Celý život jsem si hrála s myšlenkou o psaní blogu, nebo prostě jen psaní něčeho. Když mi bylo 17, snažila jsem se psát nějaké verše, dokonce se pokusila o knihu (haha!). Nicméně, pokud mám být zcela upřímná, napsat knihu byl vždycky můj sen a myslím si, že tohle je vhodný způsob, jak se rozepsat.

Většinou cestuju sama a někdy prostě nemáte chuť někam jít, natož něco dělat. Chcete jen zůstat v posteli. To se občas stane každýmu, že jo? Doufám v to, že blog by mě donutil vždycky vstát a něco dělat, dát mi nějakou zodpovědnost, smysl proč.

Jak už asi tušíte, blog bude o cestování, mých zkušenostech a zážitcích, lidech, které potkám… uvidím, jak to všechno půjde a případně upravím obsah.

Pokud máte jakékoliv otázky či návrhy, nebjote se napsat je do komentářů nebo na můj email t.hasenohrlova@gmail.com

(Pokud Vám moje čeština připadá divná, nebuďte překvapení, mně taky :-D)

Brzy na shledanou 🙂

21458640_1814829655212968_952773477_o

6 comments on “Who am I and why am I here

 1. Hoes A. Nakada says:

  I would really love to hear more good stories from you :o) specially about the people you meet.

  Like

  1. Hi Hoes A. Nakada! Thanks for comment. I might be doing some interviews with people I meet/have met later. But it’s just an idea so far and I am not 100 % decided about that. Tereza 🙂

   Like

 2. Patti Uskuraitis says:

  What a great idea Tereza! I look forward to reading about your travels and adventures. It was nice meeting you on my weekend trip to Iceland. 🙂

  Like

  1. Thank you so much, Patricia! Same here ❤

   Like

 3. Sigga Maya says:

  Im glad you fell in love with this country because it fell in love with you 🙂

  Like

  1. I am so lucky to be your friend ❤

   Like

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: